Зворотні клапани це різновид запірної арматури. Вони встановлюються на трубопроводах, і застосовуються для їх захисту від зворотного потоку середовища, забезпечуючи прохід тільки в заданому напрямку і автоматично перекриваючи потік в разі виникнення зворотної течії. Застосовуються на трубопроводах гарячого і холодного водопостачання, опалення, стисненого повітря, і рідин, неагресивних до матеріалів клапана.

Клапан зворотний (мембранний) пелюстковий MVI

У даній конструкції запірним елементом є – мембрана. Вісь повороту мембрани знаходиться вище прохідного отвору. Під дією напору мембрана відкидається і не перешкоджає проходженню рідини. При зниженні тиску нижче допустимого вона падає і зачинив прохідний канал. Перевагою мембранних клапанів є малий коефіцієнт опору і невисока чутливість до забрудненого середовища. Застосовується в безнапірних системах. Як приклад, система опалення з природною циркуляцією.

Зворотний клапан донний MVI

Систему водопостачання неможливо уявити без такого простого і в водночас потрібного елементу як зворотний клапан донний. Він застосовується для оснащення свердловинних насосів, насосних станцій та ін.
По перше основна його функція це захист від зворотного потоку води, тим самим забезпечуючи прохід тільки в заданому напрямку і автоматично перекриваючи потік в разі виникнення зворотної течії. І по друге за рахунок наявності сітки, яка перешкоджає попаданню великих частинок сміття в систему водопостачання, захищає насос від виходу з ладу.